Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95673 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 405
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 28 Mart 2008 08:44:36
 Durum : Cevaplandı
Karaciğer Yağlanması ve büyümesi

Herhangi bir şikayetim yokken dahiliye uzmanına gittim ve muyene olup, tahliller yaptırdım. Sonuçta bazı değerlerim yüksek çıktı. Özellikle karaciğer yağlanması ve büyümesi (177 mm, konturları normal, parenkim ekojenitesi diffüz olarak hepatostteatozis lehine ileri derecede artmış, ancak parankimde yer kaplayan oluşum saptanmamıştır) diğer organlar normal, tahlillerde ise AKŞ 135 çıktı (Şu anda diyetle 105-115 arasına düştü, ilaç kullanmıyorum), ALT 63, Kolesterol 203 (HDL 45, LDL 140), MCW 76,9, PPV 6,8 çıktı. Diğerleri normal. Bu konuda tavsiyeleriniz olacak mı? Bir de yaklaşık 10 yıldır mide gastriti için prosek - lansor kullanıyorum, haftada 2-3 tane. Bir de yumurtayı çok seviyordum ve günde en az 1-2 tane yiyordum. (Şimdi haftada bire düşürdüm.) Bunların karaciğer yağlanması ya da büyümesiyle bir alakası olabilir mi? Ayrıca boyum 1,70 kilom 102,3 (Tahlillerim yapılırken kilom 104 tü. Diyet yapıyor, sebzeyle besleniyor, tatlıdan uzak duruyor, her gün 30 dk yürüyüş bantıyla yürüyor ve hafta içi her gün oruç tutuyorum.)
Soru Cevabı
tıpta " hepatosteatoz" olarak bilinen Karaciğer yağlanması;

karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesidir. Yetişkin her dört kişiden birinde görülür. Karaciğerin zedelenmeye karşı göstermiş olduğu bir tepkidir.

Çeşitli nedenlerle oluşabilir:
Şişmanlık, sürekli alkol (içki) kullanımı , diabet (şeker hastalığı), geçirilmiş hepatit (sarılık , Reye sendromu, Wilson hastalığı, Refsum hastalığı, hemakromatoz, abetalipoproteinemi , proteinden fakir beslenme, kortikosteroid (kortizon) kullanımı, tetrasiklin (bir tür antibiyotik) ve diğer bazı ilaçların kullanımı vs..

Karaciğer yağlanmasına ek olarak karaciğerde büyüme veya kişide bazı şikayetler de varsa (karın sağ üst tarafinda ağrı, sarılık) veya karaciğer enzimleri (SGOT, SGPT vs) değerleri yükselmişse önemli olabilir.

Tek başına çok fazla bir klinik değeri yoktur. Genellikle batın ultrasonu yapılırken farkedilir. Tanısı için de zaten ultrasonografi’den yararlanılmaktadır.

Başka bir hastalığın sonucu oluşmadıkça tek başına kişiye bir zararı yoktur.
Çok çabuk düzelebilir. Ancak ayni zamanda baska hastalıklarla beraber görülebileceğinden, karaciğer yağlanması olan kişilerde bu hastalıklar mutlaka araştırılmalıdır ve sonuca göre tedaviye başlanmalıdır.

Karaciğer yağlanmasının herhangi bir özgül tedavisi yoktur. Lakin diyete dikkat etmek gerekir :

içki içilmemesi gerekir. Kolesterol içeren yiyecekler ( tereyağ, kuyrukyağı gibi hayvani yağlar, kuruyemişler, sakatat, yağlı et ve kıyma, tavuk derisi, yumurta ) kullanılmazsa iyi olur.
Mümkün olduğunca yağsız yenmelidir.

Bal karaciğer için çok faydalıdır (Şeker hastalığı varsa yenmemelidir).
Paracetamol, kortizon, tetrasiklin gibi karaciğere zararlı ilaçlar sürekli kullanılmamalıdır.
Doktora gidince (verilecek ilaçların seçimi açısından) karaciğerde yağlanma olduğu söylenmelidir.

benim size önerim :

1) hergün düzenli olarak , mutlaka egzersiz yapmanız

2) alkol ve sigaradan uzak durmanız

3) omega-3 yağ asitlerinden zengin diyet almanız.
Omega-3 yağ asitleri sayesinde trigliseritler ve kolesterol düşer, böylece ateroskleroz ve buna bağlı kalp hastalıkları, kalp krizi ve akut inme riski azalır.

omega-3 ’ün bulunduğu başlıca besinler ise :

Soğuk sularda yaşayan yağlı balıklar (somon balığı), Orkinos tipi ton balığı, uskumru, sardalya, hamsi, Ada Çayı (%64), Kivi (%62), Perilla(%58), Semizotu(%35) daha az oranlarda ceviz, badem, fındık, soya filizi, kuru fasulye, soya fasulyesi, nohut, mısır, mısır unu, keten tohumu yağı, kanola yağı, soya yağı, tatlı patates, marul, lahana, brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzelerdir.

4 ) ayrıca ; Bira Mayası, Domates, Ceviz, Çavdar, Çilek, Elma, Erik, Havuç, Kiraz, Limon, Pırasa, Sarmısak, Soğan, Adaçayı, Ardıç, Ay Çiçeği, Buğday Çimi, Karabaş Otu, Kekik, Kuşdili, Nane gibi yiyecekler karaciğer fonksiyon testlerinin seviyesini oldukça düşüren gıdalardır.

geçmiş olsun. sağlıklı günler dilerim.

 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 23
   Bugün : 6.139
   Toplam : 20.796.667