Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95696 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 4447
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 12 Ocak 2011 15:46:31
 Durum : Cevaplandı
meningo miyosel

sayın hocam iyi günler,ben hemşireyim, oğlum için soru sorcaktım.hamileken bana 4. ayda ntd var bebek de dediler 2 kere test yaptırdım biri pozitif biri negatif çıktı.hamileliğimi devam ettitmek istedim ben de ,doğum sonnunda meningomyolosel olduğu görüldü.ameliyt yapıldı,greft yerine greft yapıldı,şant takıldı,ama çocuğum iyi şimdi,ayalkalrın bacağında hareketlenme var,gaz çıkaracağı zaman özelleikle iki bacağınıda attırıyor.ayak parmaklarınını oynatıyor,başını dik tutuyor,şu anda 6. ayın içinde fizik tedavinin yapılması için beklemelimiyiz yoksa hemen başlamalımıyız bilmiyoruz, çocuk nörolojiye götüreceğiz ocak 20 de randevu aldık ondan sonra mı fizik tedeviye yönlenelim yoksa yardım cı olursanız seviniriz..saygılar
Soru Cevabı
Bel Açıklığı olarak bilinen hastalığın tıptaki ismi "Spina Bifida" dır.

Spina Bifida, Nöral tüp defekti adı verilen bir grup doğumsal anomalinin bir çeşididir.

Açık omurga olarak da adlandırılmaktadır. Genelde omurga kemiği ve bazen de omuriliği etkiler.

nöral Tüp olarak adlandırılan oluşum, embryonik yaşamda bulunan ve beyin ile omuriliği meydana getiren yapıdır. Bu oluşumun gelişiminde meydana gelen anomaliler de nöral tüp defekti (NTD) olarak adlandırılırlar. NTD’leri en sık görülen doğumsal anomalilerdendir.

Yaklaşık 1500-2000 canlı doğumdan birinde, değişik derecelerde NTD bulunur.

Embryonik dönemde bebeğin omurgası ilk oluştuğunda kapalı değildir. her iki yanı açıktır. Döllenmeyi takip eden 29. günde her iki yanda oluşan omurga ortada birleşir ve kapalı bir oluşum haline gelir. Spina bifida da bu kapanma ya hiç olmaz ya da bazı bölgelerde meydana gelmez.

Spina bifidanın 3 formu vardır:

1) Occulta: Bu spina bifidanın en hafif formudur. Kişiler genelde kendilerinde bulunan bu durumun varlığından habersizdirler. Tanı genelde başka bir nedenden dolayı çekilen omurga röntgeni esnasında şans eseri konur.

2) Meningosel: Bu en nadir görülen spina bifida formudur.

3) Meningomiyelosel: Bu hastalığın en ileri formudur. Fıtıklaşan kistin içinde meningoselde bulunan zarların yanı sıra sinir kökleri ve omuriliğin kendisi de bulunabilir. Bazen kist olmaz ancak omurilik kendisi tamamen fıtıklaşabilir. Omuriliği çevreleyen sıvı dışarıya kaçabilir. Açıklık cerrahi olarak kapatılmadığı sürece, etkilenmiş bebekler enfeksiyon açısından büyük risk altındadırlar. Cerrahi tedaviye rağmen bazı bebeklerde değişik derecelerde bacak felci, idrar ve gaita tutamama problemleri görülebilir.

Spina bifida’lı bebeklerin birçoğunda hidrosefali de bulunur. Merkezi sinir sitemi olarak adlandırılan beyin ve omurilik hem koruyucu zarlar ile çevrileridir hem de etraflarında serebrospinal sıvı olarak adlandırılan bir sıvı bulunur. Bu sıvının normal dolaşımını yapamaması sonucu hidrasefali denilen kafa boşluğu içinde sıvı toplanması ortaya çıkar.

Meningomyeloseli olan bir bebek ise doğduktan 24-48 saat sonra operasyona alınmalıdır.
Burada omurilik yerine yerleştirildikten sonra üzeri kas ve zar tabakaları ile kapatılır. Amaç enfeksiyon oluşumunu önlemek ve sinirlerin zedelenmesine engel olmaktır. Ancak eğer sinirler operasyon öncesi zaten zedelenmiş ise bu geri dönüşümü olmayan bir olaydır ve bacak felçleri ile idrar, gaita problemleri kalıcı olur. Bu bebeklerde uzun süreli rehabilitasyon gereklidir.

Hidrosefali oluşan bebeklerde ise biriken sıvı cerrahi olarak yerleştirilen bir şant (shunt) yardımı ile bebeğe zarar vermeden drene edilir.

Tedavi sonrası malesef tamamen iyileşme olmaz.

Ameliyatlar çoğu zaman mevcut durumu korumak daha fazla problem çıkmasını önlemek için yapılır. Ameliyatlarla veya bazi tedavi yöntemleri ile bu hastalarin yasamları mümkün oldugunca normale yakın hale getirilmeye çalışılır. Tamamen sağlıklı biri haline gelemeseler de bağımsız yaşayabilmeleri mümkündür.

23. gebelik haftasında ameliyat edilen bebeklerde alınan sonuç doğumdan sonra ameliyat edilen bebeklere göre daha yüz güldürücü olmuştur.

bu durumda çocuğunuzun yürümesi ve iyileşmesi hususu :

1- ameliyatın yapıldığı zamana
2- ameliyatın şekline
3- ameliyat öncesi sinirlerin zedelenip zedelenmediğine
4- idrar ve gaita problemleri olup olmadığına
5- rehabilitasyon görüp görmediğine göre değişir.

özetle bu konuyu en sağlıklı , doğru ve iyi bilen kişi ;
Çocuğunuzu bizzat tedavi eden ve takip altında bulunduran doktorunuzdur.
bizzat doktorunuza sormanızı öneririm.
geçmiş olsun.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 19
   Bugün : 1.805
   Toplam : 20.805.171