Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95572 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 6022
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 27 Eylül 2011 12:18:20
 Durum : Cevaplandı
imme felç

mrb.62 yaşındaki annem transvers miyelit teşhisi konuldu.kortizon tedavisi ile omurilik teki lezyon azaldı fakat yürüyemiyor fizik tedavisi alıyor hisleri var. kolla iyi ayaklarda kıpırdama başladı. idrar ve kaka problemi var kendi hissederek yapamıyor .yürüme şansı varmıdır.kendi çok istekli .ne kadar zaman alır teşekkürler. iyi çalışmalar.
Soru Cevabı
Transvers Miyelit ;Akut, subakut gelişimli, motor, duyusal ve otonomik sinirler ve omuriliğin fonksiyon bozukluğu ile karakterize bir tablodur.
dağılımı, 10-19 yaş ve 30-39 yaş arasında olmak üzere iki tepe yapar, cinsiyet açısından ve ailesel eğilim yoktur .
omurilikte belli bir segment boyunca motor ve duyusal sinirlerin tutulumu söz konusudur. En sık sırt bölgesindeki segmentler tutulur.

Patogenezi tam bilinmemekle birlikte, T hücre aracılı otoimmunitenin sorumlu olduğunu düşündüren kanıtlar vardır. Bu tabloya, akut dissemine ansefalomyelit (ADEM) veya multipl skleroz (MS) seyrinde de rastlanabilir. Bazı olgularda kan damarlarında otoimmun veya enfeksiyon kaynaklı damar iltihabı ( vaskülit ) söz konusudur. bazı çalışmalarda radyasyonunda etkili olduğu bildirilmiştir..

Transvers myelit olan hastalarda sık sık kasılmalarda olabilir.
kasılmaların sebebi ; geçirmiş olduğunuz transvers myelit nedeniyledir. bu tip kasılmalar ilerde sık sık karşınıza çıkacaktır.. zaman içinde göreceğiniz rehabilitasyona ve alacağınız ilaçlara bağlı olarak giderek seyrekleşir ve ilerde tamamen kaybolabilir.

Tedavisine gelince.....

Tedavi, rehabilitasyon ekibi tarafından yapılmalıdır.
Bu ekipte; en başta fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı olmak üzere , beyin cerrahı, nörolog, , fizyoterapistler, rehabilitasyon hemşiresi, ortez ve protez teknisyeni, iş ve uğraşı terapistleri, sosyal danışman ve psikolog bulunur.

hastanın tedavi yeri ; fizik tedavi ve rahabilitasyon merkezleridir.

İlaç tedavisiyle hastanın durumu sabitlendikten sonra, sıra bu hastaların rehabilitasyon potansiyelini ortaya koymaya gelir.
Örneğin hastanın genç oluşu, daha önce beyin hasarı gelişmemiş, algılama ve zihinsel problemleri gelişmemiş, idrar ve gaita problemi olmayan, görme alan bozukluğu olmayan, erken rehabilitasyon programına alınan, aile desteği olan, sosyoekonomik durumu yeterli olan ve kapsamlı bir merkezde tedavi gören hastaların tedavisinde başarı oranı daha fazladır.

Rehabilitasyonun amacı; bu kişilerin fiziksel, zihinsel ve toplumsal işlevini en üst düzeye ulaştırmaktır.

İlke olarak rehabilitasyon çalışmaları olabildiğince erken başlatılmalıdır.

benim önerimde en kısa zamanda erken dönemde fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine giderek tedavi olmanızdır..

Hastanın durumu bu süreci değiştirebilir. Rehabilitasyon çalışmalarının geç başlatılması bir takım komplikasyon dediğimiz, bu hastalığın seyrinde görülen ikinci hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur.

bunlar arasında basınç yaraları, derin toplar damarlarda tıkanmalar ve iltihaplar, eklem sertlikleri, kemik erimesi, mesane ve barsak fonksiyon bozuklukları,sayılabilir.

Rehabilitasyon çalışmaları, geleneksel yöntemler yani çeşitli eklem hareketleri, germe egzersizleri, kasların güçlendirilmesi ve hareketten oluşmaktadır.

Bunları sağlamak için de bir takım teknik ve yöntemlerden yararlanılır. Bu tedaviler, liseden sonra 4 yıllık yüksek okul eğitimi alan fizyoterapistler tarafından yapılmaktadır.

iyileşme süresi ;

1) hastanın erken dönemde fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine götürülmesine ,

2) hastanın moral ve maneviyatının iyi ve sağlam olmasına , verilecek egzersiz programlarına azimle ve istekle katılmasına ,

3) tekrar nüks olmamasına ,

4) şeker hastalığı , hipertansiyon ve kalp hastalıkları gibi hastalıklarının olmamasına veya bu hastalıkların kontrol altında bulundurulmasına ,

5) hastanın çok yaşlı olmamasına

6) hasta sahiplerinin sabırlı ve sevgi dolu olmasına bağlıdır.

Benim size önerim ; hastanızı konusunda iyi bir eğitim almış , deneyimli bir fizik tedavi uzmanına bizzat muayene ettirerek gerekli tedaviyi yaptırmanız olacaktır.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.

 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 23
   Bugün : 836
   Toplam : 20.754.122