Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95609 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 6151
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 23 Ekim 2011 01:17:33
 Durum : Cevaplandı
kaburga çatlagı

merhaba doktor bey yaklaşık 20-25 gün önce sağ kaburgamı çarptım.başta sağ kaburgamın bitim yerinin sırt tarafında bi şişlik oluştu sadece orayı koltuga dayandıgım ve üstüne yattığım zaman ağırıyordu.aradan zaman geçti oradaki şişlıik indi ama sancısı devam etti derken bütün ağrı ön tarafıma geçti.sağ kaburgamın bitimi öksürürken nefes alırken yürürken ağırmaya başladı.bunun üzerine bi hastaneye gittim hangi bölüme gidiceğimi bilmediğimden resepsiyondaki bayanlara şikeyetimi söyledim ve onlarda genel cerrahiye yönlendirdiler.akciğer grafisi çekti doktor ve kaburgan çatlamış dedi.ağrı kesici kas gevşetici ve bir krem verdi.

şimdi sorum şu olucak muayene olalı 1 haftayı geçti ilaçlarımı düzenli alıyorum fakat sancım hiç azalmıyor yol yürüdüğüm zaman dayanuılmaz acı çekiyorum.bunun başka bi tedavisi varmıdır?yanlış bölümemi görünmüşüm?ve en önemlisi biraz ev işi yapıp yol yürüyünce tüm karın bölgem şişiyor.gece uyuyup dinlendiğimde sabah tüm şişlik iniyor bunun nedeni kabur çatlağı mıdır?

şimdiden çok teşekkür ederim
Soru Cevabı
Kaburga çatlağının olması için düşme-çarpma gibi bir travmanın olması gerekir.
Göğüs bölgesini etkileyen çarpma, düşme, sıkışma, darp gibi bir durumlardan sonra, özellikle hareketle ve nefes almakla artan ağrı, o bölgede dokunmakla hassasiyet ve çıtırdama sesi varlığında kaburga çatlağından şüphelenilir.
Özellikle kemiklerin daha kırılgan olduğu yaşlılarda, ufak çarpmalar hatta zorlu öksürük ve hapşırıklardan sonra bile görülebilir. Kaburga çatlağının olması travmanın şiddetinin ve ciddiyetinin bir göstergesidir.

kaburga çatlaklarının bir kısmı röntgende görülmeyebilir. Gene de alttaki hayati organlara verebileceği hasarın tayini için röntgen çekilmesi şarttır. Burada önemli husus, travmanın hemen ardından ağrı olmayabilir. Birkaç gün sonra da ağrı şiddetlenebilir. Bazen de ilk çekilen röntgenlerde önemli bir şey yokken, hasta hareketleri ile birkaç gün sonra akciğer hasarı ortaya çıkabilir. Bu durumların önüne geçmek için, hasta travmayı takiben 3-4 gün sonra tekrar kontrol edilmelidir.

kaburga çatlaklarında alçı yapılmaz , ameliyat edilmez.

genellikle kaburga çatlağı teşhisi konduktan sonra, eğer iç organlara ayrıca bir zarar vermemişse tedavide şu yol izlenir:
1- Birden fazla kaburga çatlağı varsa, hasta yaşlı, kronik sigara içicisi veya kalp hastalığı gibi ek bir durum varsa yatırılarak gözlemi gereklidir.
2-Genç, tek kaburga çatlağı olan ve ek hastalığı olmayanlara tedavi verilerek takip edilebilir.

Tedavide ağrının kesilmesi ilk amaçtır. Kaburgaların hareketlerinin kısıtlanması, bronş temizliğini önlediği için istenmez.
Çatlak olan kesimde vücut kendi hareketlerini kısıtlar ve bu da kas spazmına bağlı ağrıya yol açar. Bunu engellemek için kas gevşeticiler kullanılmalıdır. Ayrıca ağrı sebebiyle öksürme baskılanır ve balgam rahat çıkarılamaz. Bu da akciğerde “atelektazi” denilen açılamama genişleyememeye ve zatüreeye yol açabilir. Bunu engellemek için de, solunum egzersizleri ve balgam çözücü ilaçlar tedaviye eklenmelidir.

Şiddetli, normal hayatı etkileyen ve hap şeklinde ağızdan alınan ağrı kesicilerle yeterli iyileşme olmazsa, kaburgalar arası sinirin bölgesel blokajı yapılmalıdır.
Ayrıca karın travması şüphesi veya mide kanaması hikâyesi gibi ağrı kesicilerin kullanılması sakıncalı durumlarda da sinir blokajı birinci plana çıkmaktadır.

Özetle kaburga çatlakları önemlidir, uygun bir şekilde tedavi edilmelidir.

Benim size önerim ; bizzat konusunda çok iyi bir eğitim almış , deneyimli bir fizik tedavi uzmanına şahsen muayene olarak gerekli tedaviyi görmeniz olacaktır.

karın şişliğinin kaburga çatlağı ile hiç bir alakası yoktur.
Şişkinlik, gaz gibi sorunlar ciddi hastalıkları işaret etmez.
Daha çok psikosomatik hastalıkları işaret eder. Stresli, sıkıntılı, problemli hastalarda daha çok görülür. Herhangi bir üzücü olay karşısında, aşırı stres, heyecan durumunda veya bazı ilaçların yan etkisiyle başgösterir. Bunlar genellikle geçici mide reaksiyonları olarak ortaya çıkar. Bulantı, kusma hissi, çarpıntı, terleme, mide bölgesinde hareketlenmeler olabilir.

karnında şişkinlik olan , midesinde guruldama ve geğirme olan kişilerde bu tip rahatsızlıklar olabilir..

bunun nedenlerinin başında gazlı yiyecekler gelir. ayrıca ; sindirim sorunu , hava yutmak kötü beslenmek , diyafram fıtığı , laktoz dayanıksızlığı aşırı duyarlı bağırsak sendromu , kolon iltihabı , Giardia , midenin yavaş boşalması gibi nedenler söz konusu olabilir.

genellikle kuru fasulye, kepek gibi yüksek lifli yiyecekler veya lifli sebzeler ya da (bira gibi) maya içeren içecekler veya karbonatlı maddeler alındıktan sonra barsaklar guruldar.

Kendi kendine tedavi yöntemlerini deneyin.

örneğin ;

1) Yavaş yiyin ve elma, kuru fasulye, kepek, brokoli, lahana, karnabahar, fındık, soğan, şeftali, patlamış mısır, kuru erik ve soya fasulyesi gibi gaz yapan yiyecekleri azaltın.

2) Çiklet çiğnemeyin ve kamışla bir şey içmeyin.

3) gazlı yiyecekleri, birayı, süt ürünlerini ve karbonatlı içecekleri azaltın.

karın şişliği ile ilgili şikayetlerinizin devamı halinde bizzat bir gastroenteroloji uzmanına muayene olun.

geçmiş olsun , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 7
   Bugün : 2.885
   Toplam : 20.770.350