Kullanıcı Adı
   
   Şifre
   
     Üye Ol | Şifre ?
   
   
 
Kan grubunuz nedir ?
A Rh ( + ) , ( - )
B Rh ( + ) , ( - )
AB Rh ( + ) , ( - )
0 Rh ( + ) , ( - )
Kan grubumu bilmiyorum.
Bu ankete 95690 kişi katıldı.
Diğer Anketler
Soru Bilgileri
 Soru No : 717
 Kullanıcı : Gizli
 Tarih : 30 Temmuz 2008 22:06:30
 Durum : Cevaplandı
KALP BÜYÜMESİ VE CİGERLERİN SU TOPLAMASI

SLM ÜMİT BEY SİZDEN RİCA ETSEM BENİ KALP BÜYÜMESİ VE CİGERLERİN SU TOPLAMASI KONSUNDA BİLGİLENDİRİRMİSİNİZ ÇOK SEVDİĞİM BİR İNSAN BU HASTALIK TESHİŞİ KONMUŞ VE BU HASTALIKLAR İYİMİ KÖTÜMÜ??? ZARARLIMI EĞİLMİ TEDAVİSİ NASIL OLUR LÜTFEN YARDIM EDİN????
Soru Cevabı
Kalp büyümesi genellikle kalp boşluklarının büyümesi sonucu oluşur.

Burada kalp kapaklarının büyümesi söz konusu değildir.
Kalp boşlukları büyük olmaksızın da röntgen filimlerinde kalp büyük görünebilir. Her kalp büyüklüğü ciddi problemlere neden olmayabilir.

Önemli olup olmadığı altta yatan nedenle ilgilidir ve tedavi de ona göre değişir. Önemli olanlardan biri kalp yetmezliklerinde görülen kalp büyümesidir.

Kalbimiz bildiğimiz gibi yaşamamız için gerekli oksijen ve besin maddelerini taşıyan kanı vücudumuza pompalayan yaşamsal öneme sahip bir organımızdır.

Kalp kası hasarına yol açmak suretiyle kalp yetmezliğine ve dolayısıyla kalp büyümesine neden olan hastalıklar şunlardır :

1) koroner arter hastalığı (KAH): Kalbe kan taşıyan atardamarların (koroner arterler) yavaşça tıkanması ile ortaya çıkan bir hastalık olup zamanla kalbin kasının beslenmesinin ve oksijenlenmesinin bozulmasına yol açar.

2) Kalp Krizi (miyokard infarktüsü): Koroner arterlerin aniden tıkanması ile o damarın beslediği tüm kas tabakasının ölümüdür. Hasta kalp krizinden kurtulursa ölen dokunun yerini kasılmayan skar dokusu alır ve KY ortaya çıkar.

3) Kardiyomiyopati: Değişik nedenlere bağlı gelişen (enfeksiyon, alkol, ilaçlar, vs) kalp kası hasarına verilen isimdir.

4) Kalbin zorlanarak aşırı çalıştığı durumlar: Yüksek tansiyon, kapak hastalıkları, tiroid bezi hastalıkları, böbrek hastalıkları, diyabet ve doğumsal kalp hastalıkları KY neden olabilir. Ayrıca vücutta aynı anda birden fazla hastalık olması durumunda da KY aniden ortaya çıkabilir.

Tedavisine gelince….

Eskiye göre şu an KY tedavisi için birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Tedavide prensip, öncelikle hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak veya altta yatan nedeni kaldırarak hastalığı kaldırmak, (böylece ölüm riskini ve hastaneye yatışı azaltmak) şikayetleri azaltmak ve hayat kalitesini arttırmaktır.

Tedavide birkaç yol vardır :

1) İlaç dışı tedavi (yaşam tarzı değişikliği, tuz kısıtlaması, istirahat vb),

2) İlaç tedavisi

3) Pacemaker (pil): ancak her hasta için uygun olmamakta, takılması için bazı kriterler gerekmektedir.

4) Gerekli olan durumlarda cerrahi tedaviden oluşur.

Kalp büyümesi olan hastalara benim önerilerim şu şekilde olacaktır :

1-İlaçlarınızı düzenli kullanın,

2-Doktorun önerdiği şekilde yaşam tarzınıza dikkat edin,

3-Kan basıncınızı kontrol altında tutun ,

4- Doktorunuza düzenli bir şekilde kontak kurun, (Kontrollerde doktorunuz durumunuzu takip ederken sizden kilo kaydınızı isteyebilir. Sorularınız varsa bir kağıda not ederek yanınızda getiriniz. Acil bir sorunuz varsa hemen doktorunuzu arayınız. Tüm doktorlarınızı hastalık durumunuz hakkında bilgilendiriniz. Başka doktorlar tarafından verilecek tüm ilaçları kalp doktorunuza sorunuz. İlaçların düzenli bir kaydını yaparak her zaman kontrollerinize getiriniz.),

5-Sigara içmeyi ve tütün çiğnemeyi bırakın,

6-Normal sağlıklı kilonuzu muhafaza edin,

7-Yüksek kan basıncı, diyabet ve kolesterol düzeyinizi kontrol altına alın,

8-Düzenli egzersiz yapın (doktorunuz öneriyorsa),

9-Alkol kullanmayın,

10-Gerekirse, önerilen cerrahi tedaviyi geri çevirmeyin,

11-Sıkı sıvı takibi (Doktorunuz günlük sıvı alım miktarınızı ve tuvalete gidiş sıklığınızı takip etmenizi isteyebilir. Unutmayın damarlarınızda ne kadar fazla sıvı var ise kalbiniz o kadar fazla yorulacaktır.),

12-Doktorunuz tuz (sodyum) alımını kısıtlamak hatta geçici veya devamlı olarak hiç tuz almamanızı isteyebilir. Sodyum günlük gıdalarımızın çoğunda mevcut olan bir elementtir.

Tatlandırıcı olarak veya yemeğin tazeliğini uzun süre korumak içinde eklenebilir. Düşük sodyumlu bir diyet altında daha az sıvı tutulumu, ödem ve nefes darlığı hissedersiniz,

13-Kilonuzu yakından takip edin. Her sabah mümkünse aynı kıyafet içinde, idrarınızı yaptıktan sonra ağırlığınızı aynı tartı üstünde ölçün ve takvime kaydedin. Eğer günde 1 kilodan veya haftada 2-3 kilodan fazla kilo almışsanız doktorunuza danışın. Doktorunuz ilaçlarınızda ayarlamalar yapabilir,

14-Şikayetlerinizi takip edin, (Şikayetleriniz artarsa hemen doktorunuza haber verin. Durumunuzun acil müdahale gerektirecek kadar ağırlaşmasına izin vermeyin.),

15-İlaçlarınız size nasıl önerildiyse öyle alın (İlaçlar kalbin kanı pompalamasını kolaylaştırır, kalbiniz üzerindeki stresi azaltır, KY’nin ilerlemesini azaltır ve sıvı tutulmasını önler.

Bu ilaçların çoğu vücuda zararlı hormonların salgılanmasını önler. Bu ilaçlar kan damarlarınızın genişlemesini sağlayarak kan basıncınızı düşürürler.).

Kalp büyümesi ve kalp yetmezliği olan hastaların bazı ilaçlardan SAKINMASI ve almaması gereklidir.

Bunlar :

1) Ağrı kesiciler (özellikle romatizma tedavisinde kullanılan),

2) Birçok antiaritmik ajan,

3) Kalsiyum kanal blokerlerinin çoğu (hipertansiyon tedavisi),

4) Bazı ek gıdalar ve büyüme hormonu terapisi,

5) Sodyum içeren antiasitler,

6) Sudafed gibi dekonjestanlar (kalbinizin iş yükünü arttırabilir.).

Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza haber veriniz. İlaçların isimleri kadar ne sıklıkla ve hangi dozlarda kullandığınız önemlidir.
Hepsinin düzenli bir listesini yapıp her kontrolde yanınızda getiriniz. Doktorunuza danışmadan asla ilaçlarınızı kesmeyiniz.

Kalp büyümesi ve kalp yetmezliği olan hastaların hayat kalitelerini yükseltmeleri için bazı hususlara da dikkat etmeleri gereklidir.

Bunlar :

1-Sağlıklı bir diyet uygulayarak: Günlük sodyum alımınızı 2 gr altına düşürün. Yüksek lifli ve potasyumlu gıdalar seçin. Yağdan, kolesterolden ve şekerden zengin gıdaları azaltın. Kilo vermek için yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durun,

2-Düzenli egzersiz: doktorunuz tarafından verilen bir kardiyovasküler egzersiz programı ile semptomlarınız düzelir ve kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissedersiniz. Bu ayrıca KY ilerlemesini yavaşlatabilir.

3-Kendinizi aşırı yormayın: Ağır cisimleri itmek, kaldırmak, kürekle toprak kazmak KY semptomlarını arttırabilir. Aktivitenizi planlayın,

4-Solunum yolu enfeksiyonlarından korunun,

5-İlaçlarınızı belirtildiği gibi alıp asla danışmadan kesmeyin,

6-Duygusal ve psikolojik destek: hastalık tüm aile için zor bir durumdur.

Kalp büyümesi ve yetmezliği olan hastaların şikayetlerinin devamı veya şiddetlenmesi halinde çok ivedi olarak bizzat kardiyoloji veya dahiliye uzmanlarına muayene olarak tedavi edilmeleri gereklidir.

Geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.
 
 
   TV de Dr. Ümit HAZAR
   FİZİK TEDAVİ SİTESİ
   OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)
   ÇOCUKLARDA DÜZ TABANLIK
   BEL FITIĞINDA AKUPUNKTURLA TEDAVİ
   BEL AĞRILARINDAN KORUNMA PRENSİPLERİ
   BEL FITIĞINDA AMELİYAT NİÇİN TAM SONUÇ VERMEZ?
   Lazer şifa dağıtıyor
   Omuz ağrısının sebebleri
   Bacak ve ayak uyuşma nedenleri
   Uyku hastalıkları
   Horlama
   Sporun zararları
   behçet hastalığı
   Kireçlenme (Dejeneratif artrit)
   Romatizma Nedir?
   ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)
   ULNAR SİNİR SIKIŞMASI
   Egzersiz Kasları Nasıl Güçlendirir
   FİBROMYALJİ
   KABIZLIK
   ÇOCUK VE GENÇLERDE SKOLYOZ
   A dan Z ye İlkyardım
   BOYUN FITIĞI
   MENISKUS
Tümünü Görmek İçin Tıklayın
   
   Online Kullanıcı : 38
   Bugün : 12.287
   Toplam : 20.802.815